مقاله

نکات ایمنی کار با ابزار دستی

استفاده از ابزارها بخش مهم و روزمره از زندگی ما هستند. درست است که ممکن است همه ابزارهایی که خریداری نموده اید، با در نظر داشتن ایمنی و مطابق با استاندارهای بین المللی ساخته شده باشند، اما باید خطرات احتمالی کار با آنها را بدانید. چرا که بعضی اوقات ممکن است پیش از شناسایی خطرات مربوطه، حادثه رخ دهد. بنابراین کاربران باید یاد بگیرند که خطرات مرتبط با انواع مختلف لوازم و تجهیزات مرتبط با کار خود و اقدامات احتیاطی ایمنی لازم برای جلوگیری از این خطرات را تشخیص دهند.

اول از همه باید ابزار مناسب کار خود را پیدا کنید. این موضوع اولین و مهمترین نکته ای است که همواره باید به خاطر بسپارید.
انتخاب و خرید ابزار دستی استاندارد که از متریال مرغوب ساخته شده حائز اهمیت می باشد.
دقت کنید مدلی را انتخاب نمایید که بر اساس اصول ارگونومی طراحی و تولید شود، تا به مچ دست شما آسیب وارد نشود. چرا که این لوازم به گونه ای ساخته می شوند که نیاز به خم شدن دست هنگام کار با آنها نیست. انتخاب چنین محصولی، می تواند بهترین انتخاب برای انجام کارهای سنگین و طولانی مدت باشد.
برای انجام کارهایی که به نوعی با جریان الکتریسیته مرتبط است، از لوازم و تجهیزاتی که برای این کار طراحی شده، استفاده کنید. در غیر این صورت خطرات جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت.
نگه داری در مکان و شرایطی که کوچکترین آسیبی به آنها نرسد، قدم بعدی است که باید محکم برداشته شود. چرا که در صورت بی دقتی و ذخیره آنها در شرایط نامناسب سبب خوردگی، زنگ زدگی آنها می شود. پس قبل از اینکه آسیبی به آنها وارد شود، مکان مناسبی برای آنها در نظر بگیرید.
علاوه بر نگهداری در شرایط ایده آل، استفاده درست در حین انجام کار نیز، موضوع مهم دیگری است که بسیاری از کاربران به آن دقت کافی ندارند.
ابزارها را به طور دقیق بررسی کنید و سعی کنید آنهایی که معیوب هستند را جایگرین نموده و آنهایی که امکان تعمیر دارند را تعمیر نمایید.
همواره لوازمی که لبه های تیزی دارند را بپوشانید تا سبب آسیب دیگر ابزارها نشوند. در ضمن لوازمی که نیاز به تیز شدن دارند نیز همواره تیز نگه دارید.
می توانید نسبت به تعویض دسته های شکسته شده و ترک خورده پیچ گوشتی ها و چکش ها و لوازمی که دسته های مناسبی ندارند، اقدام کنید.
ترمیم لوازم و تجهیزات که به صورت ضربه ای کار می کننند نیز حائز اهمیت می باشد. پتک،چکش و … از جمله این لوازم می باشند که بعد از مدتی استفاده، سر آنها سوراخ شده و نیاز به ترمیم پیدا می کنند.
حتما پس از استفاده از لوازم مورد نیاز، آنها را تمیز کرده و در جعبه ابزار نگه داری کنید.
استفاده از عینک ایمنی از ضروریات است چرا که از چشمهایتان در برابر خطرات احتمالی جولگیری خواهد کرد. پس هزگز این مورد را پشت گوش نیندازید.
مورد دیگر، محیط کار است. محیط کار یا کارگاهتان را همواره تمیز و مرتب نگه دارید. از در هم ریختگی و شلختگی بپرهیزید. برای داشتن کارگاه منظم و مرتب کافی است بعد از استفاده از وسایل مورد نیازتان آن را در جای مخصوصش قرار دهید. همواره به خاطر داشته باشید که محیط کار نامنظم حادثه آفرین خواهد بود.
راهکار دیگر برای رسیدگی و ایمن سازی ابزارآلات دستی، توجه به فک های فرسوده شده انبرها و لوازم لوله کشی و آچار هاست. که در هنگام کار با آنها ممکن است، دچار مشکل شوید.
بهتر است از کمربند کار استفاده کنید. در این صورت می توانید به سرعت از لوازم مورد نیاز خود استفاده نمایید. اما برای استفاده از کمربند باید توجه کنید که سر لوازم موجود در آن رو به پایین باشد و کمربند را از پهلو، آویزان کنید.
اعمال فشار و نیرو بیش از حد به ابزارآلات، کار اشتباهی است. چرا که ممکن است شکسته شده و سبب آسیب های جدی به شخص شود.
در هنگام استفاده از لوازم تیز و برنده دقت کنید که امتداد برش به سمت شما نباشد.
در حین انجام کار، از دستکش های گشاد و ضخیم استفاده نکنید چرا که سبب می شود ابزار در دست شما به درستی قرار نگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *